تبلیغات
Tractor Fans Club Real - این قاتل هر 10 ثانیه یک نفر را می کشد
Tractor Fans Club Real
بزرگ ترین وبلاگ هواداران تراکتورسازی تبریز
یك پژوهشگر گفت: در حال حاضر هر 10 ثانیه یك مرگ به علت كشیدن سیگار رخ می دهد كه در 30 تا 40 سال آینده این رقم به هر ثانیه یك مرگ می رسد.
به گزارش گروه خواندنی های مشرق به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی، 'علیرضا كفیری' افزود: طبق مطالعات و بررسی های انجام شده، در حال حاضر حدود هزار و صد میلیون سیگاری در جهان وجود دارد كه 800 میلیون نفر از آنان در كشورهای در حال توسعه و 300 میلیون نفر از آنان در كشورهای توسعه یافته هستند . همچنین 45 میلیون نفر از مردم امریكا و 35 درصد از مردم آلمان سیگاری هستند.
وی با اشاره به این كه شیوع مصرف سیگار در دانشجویان آمریكایی نزدیك به 30 درصد است، خاطرنشان كرد: این در حالی است كه دوران دانشجویی به لحاظ انتقال جسمی و جنسی از دوران نوجوانی به جوانی و قرار گیری در یك محیط اجتماعی جدید مصرف سیگار یك وجه اجتماعی به خود می گیرد.
كفیری یادآورشد: آمار منتشره از سازمان بهداشت جهانی ( WHO )بیانگر كاهش سن شروع استعمال دخانیات در دهه های اخیر از سنین میانسالی به جوانی و نوجوانی است به طوری كه 22 درصد از جوانان سیگار را قبل از 13 سالگی شروع كرده اند.
این كارشناس ارشد پرستاری یادآور شد : حدود 90 درصد سیگاری ها، مصرف سیگار را قبل از 18 سالگی شروع كرده اند و بسیاری ازآنان ماهیت اعتیاد به سیگار را درك نكرده اند.
وی افزود: میانگین سنی شروع اولین مصرف سیگار در ایران 16 سالگی ،در سوریه 19،برزیل 17و در امریكا 14 سالگی بوده است.این موضوع را باید جدی در نظر گرفت چرا كه شروع زودتر استعمال سیگار باعث ثبات استعمال سیگار در سنین بالاتر و از سوی دیگر افزایش میزان استعمال سیگار در افراد می شود . این در حالی است كه مواجهه طولانی تر با نیكوتین خطر بروز بیماری های مرتبط با سیگار را افزایش می دهدو از طرف دیگر امكان این كه فرد مصرف كننده در سیگار كشیدن قهار شود ، بیشتر می شود .حتی گفته شده كه اهمیت سن شروع دخانیات از مقدار مصرف آن بیشتر است.
این محقق گفت: كمیته كشوری كنترل دخانیات با همكاری سازمان بهداشت جهانی تحقیقی را در سال 85 انجام دادند و بررسی های انجام شده نشان داد كه 17.5 درصد نوجوانان13 تا 15 ساله ایرانی تجربه استعمال دخانیات را داشته اندكه به تفكیك جنسی 27.7 درصد پسرها و 11 درصد دخترها بوده اند،علاوه بر این مشخص شد كه 36.1 درصد پسران و 27 درصد دختران اولین سیگار را از 10 سالگی تجربه كرده اند.
به گفته این محقق، شیوع سیگار در مقاطع تحصیلی دانشجویان پزشكی بین 15 تا 20 درصد بوده است كه در مقایسه با سایر كشورهای در حال توسعه از جمله تركیه كمتر بوده است.
كفیری ادامه داد: مطالعات كشورهای توسعه یافته نشان می دهد كه روند مصرف سیگار در دانشجویان رو به افزایش است و نتایج حاكی از آن است كه دوره دانشجوبی یك برهه زمانی خاص برای آغاز سیگاری شدن است و به علت نقش الگویی دانشجویان برای كودكان و نوجوانان ،مصرف سیگار در بین دانشجویان می تواند به طور غیر مستقیم سبب افزایش مصرف سیگار در محیط بیرون از دانشگاه شود.
وی گفت: درحال حاضر سالیانه چهار میلیون مورد مرگ به علت مصرف سیگاردر دنیا گزارش می شود این در حالی است كه تا 20 سال آینده این رقم به 10 میلیون مورد خواهد رسید كه هفت میلیون این مرگها در كشورهای در حال توسعه خواهد بود.
این پژوهشگر گفت : در قرن گذشته حدود 100 میلیون نفر در جهان به دلیل استعمال دخانیات جان خود را از دست داده اند و پیش بینی می شود در قرن حاضر این رقم به حدود یك میلیارد نفر برسد.
سازمان بهداشت جهانی در تازه ترین تحقیقات خود اعلام كرد سیگار عامل اصلی مرگ در سراسر جهان است و سالانه 4 میلیون و500 هزار نفر بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست داده اند.
لوگوی وبلاگ
Last Game
تراکتورسازی تبریز 3 راه آهن 0
Sahand Stadium
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.